Sherlock
Started by fitdizaynir

Oyla
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

0 Yorumlar
fitdizaynir
Administrator

0
22 yorumları 22 konu sayisi Katılım: Sep 2021
09-08-2021, 02:05 PM -
Eski eserlerin bu güne uyarlanası konusunda sıkıntısı olan bi insanım, hele ki teknoloji kullanıı gerektiren eserlerde. Lakin bu dizi o kadar güzel uyarlanmş ki hasta oldum. Gerçi sezonlarca csi'lar ve dexter izleyince biraz kızıyo insan yae forensic bilimini biraz hafife mi alıyo diye ama işte burada da insan mantığının, aklının, deduction yeteneğinin önemi ortaya çıkıyor. Sherlock holmes serisinin büyük kısmını okuyan ve hasta olan bi insan olarak bunun oyununu bile almıştım ama tatmin etmemişti. Bu dizi acaip eğlendirdi beni o yüzden. Tek sorunum şimdilik holmes beyefendiyi ben bi 5 yaş daha yaşlı ve niyeyse daha esmer hayal ediyodum bu baya çocuk gibi sütten bişey olmuş allahtan oyunculuğu kurtarıyo benedict cumberbatch amcanın, zaten 34 yaşındaymış aman küçük işte. (ne bekliyosam hey allahım)
2009 senesinde abd’lilerin yapmış olduğu vurdulu kırdılı dönem filmi sherlock holmes uyarlamasına ingilizlerin tokat gibi cevap vermiş olduğu dizidir. Dizi üç bölüme sahip olmasına karşın seyredeni içerisine alan tema müziklerine sahiptir. özellikle jenerik müziği the persuaders dizisinin müziğinden izler taşır. Her ne kadar daimi olarak detay yığınıyla çözüm metodu seyredenin gözünün içerisine sokulsa da ana konu, yardımcı konular ve bunların birbirine bağlanması etkileyicidir.Sherlock holmes zekası ve kendini beğenmişliği ile seyirciyi etkiler, suça çıkarım yapabilmek için o kadar çok ihtiyacı vardır ki en az suçlu kadar suça eğilimlidir.Bunu diyeceğimi asla tahmin etmezdim ama bbc bir baş yapıt yaratmış. Yeni sezon olsun diye tütsü yakmaya gitmekten başka çarem yoktur.Seyrediniz seyrettiriniz.
Oyuncu seçimi, senaryosu, efektleri ve çekim tekniğiyle son dönem polisiye-gerilim tarzı dizlerin içinden sıyrılmış beğeni kazanmış fakat sınırlı sayıda olmasıyla hayal kırıklığı yaratmış, oyunculuk açısından vasatın üzerinde performanslar taşıyan, izleyiciye beyin jimnastiği yaptıran hoş bir dizidir.
Anlamadığım tek şey, sherlock holmes rolünü niye sertan acar'a verdikleri. Mrs. Hudson olarak mürüvvet sim'e*, irene adler olarak da ayşecik'e teklif götüreceklermiş, çeşitli nedenlerle onlar olmamış. Sherlock uzun uzun bakarken her an zıplayıp hayat sevince güzel dansı yapacak gibi duruyor. Yine de kendi döneminde kadın okurları çekmek için, olmadığı halde yakışıklı resmedilen holmes abimiz için çağımızda yakışıklı olarak nitelendirilebilecek bir tanesi olan sertan abimizin (veya ingiliz kardeşinin) kulanılması başarılı bir düşünce.
Steven moffat'in adi, nefasetinin referansi olan, modern -ve buna ragmen guzel- bir sherlock holmes uyarlamasi. Sepya tonlu eski versiyonlarinda pisirik bir yanci gorunumundeki dr. Watson'ı martin freeman karizmatik bir karakter haline getirmis. Sherlock rolunde benedict cumberbatch gozleri, dudaklari, saclari, giyim stili ile alabrus sacli, kamu personeli kilikli holmes tiplerine gercek bir 21. Yuzyil seçeneği olmus. (arada sirada adam brody tadi verdi ama onu da severdim, o bakimdan rahatsizlik duymadim.) uc bolumde bitiveren tadimlik dizinin bana en cok dokunan yani gozumde tuten londra'yi gosterdigi kisa sekanslar oldu. Sezonlar boyu devam etmesini istiyorum. Daha cok gizem, daha cok londra olsun. Hepsi bizim olsun.
Sherlock holmes genel olarak kendi dönemi ile beraber değerlendir, antikalarla süslü ev ortamı, yarı ev sahibi yarı gönüllü hizmetçi bayan hudson, watson'un bastonu, günlükleri, holmes'ün piposu, büyüteci, deney merakı. Atlanmış tek bir detay yok, herşey naif bir biçimde işlenmiş; misal pipo yerine nikotin bantlarının ikamesi gibi nefis incelikler.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi