Yüzüklerin Efendisi
Started by fitdizaynir

Oyla
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

0 Yorumlar
fitdizaynir
Administrator

0
22 yorumları 22 konu sayisi Katılım: Sep 2021
09-06-2021, 03:22 PM -
Korkunç bir çizgifilmdir.. Animasyonlar vs. Tarihinin eskiliginden saygi duyulabilir olsada konuyu ve karakterleri abuklaştırmalarıyla rezalet sifatini hak etmiştir kanimca.. Gandalf kötü adam gibi basliyor örneğin, "o yüzüğü furudoya vereceksin" diyip bilbo'nun üzerine yürüdüğü sahne muhteşemdir..Gecen gun evdeki eski dergileri karistiriken buldugum 1979 tarihli bir reader's digest dergisinde lord of the rings the movie basligini gorup irkilmeme neden olan eser. Bu bahsi gecen film o yillarda animation olarak iki bolum halinde cekilmis megerse. Ve derginin bahsettigim sayisinda filmden cesitli kareler var. Cok hos dogrusu. Edinip izlemek lazim aslinda bu animasyon versiyonu da ama duyduguma gore pek de saglam degilmis.Tolkien'in 17 yıllık emeğine değdiğini düşündürten, filmi güzel olsa dahi asla kitabının yerini tutamayacak ölümsüz eser. Ayrıca kitabı okumadan, yalnızca filmi izleyip lotr hakkında fikir yürütmek doğru olmaz kanaati içerisindeyim. çünkü filmde tolkien'in eseri olan lotr'i değil, başlangıç noktası tolkien eseri olan ama peter jackson'ın yorumuyla baska bir yönde ilerlemeyi tercih eden bir eseri izliyoruz.10 veya 11 ya$larindayim tam hatirlamiyorum. Uninvited'la birlikte paso o siralar cok yaygin olan video kasetcilere gidip devamli cizgi film kiralayip saatlerimizi video ve televizyon ikilisinin kar$isinda geciriyoruz. Ama oyle boyle degil. hemen hemen her gun gidip bir$eyler kiraliyoruz ki o sirada ya$adagimiz yerde bulunan 3-4 tane bu i$i yapan insan da coktan bayma raddesine gelmi$ bizden. I$te bu abilerin bizden igrenmelerine ramak kalmi$ gunlerden birinde yine gittim ben bi kasetciye ve guzel degi$ik cizgi film olup olmadigini sordum. Bu kasetci de genel olarak o zamanki baki$ acimiza gore pek iyi bir ar$ive sahip olmayan, o yuzden pek ugramadigimiz bir kasetciydi. Sorarken umutsuzdum yani. Adam aradi taradi, uzerinde kur$un kalemle "halkali kole" yazilmi$ bir kaset verdi bana. Ilk baki$ta ismi bir acaip gelmi$ti acikcasi. Tabi bunun uzerinde fazlan du$unmeden eve gittik koyduk alete ve izlemeye ba$ladik. O zaman ring'mi$, lord'mu$ alakamiz yok tabi ama cizgi film hastasi bizlere* konu inanilmaz geliyor. Hastasi oluyoruz direk. Cizimleri, atmosferi cok nitelikli olmasa da, 10 ya$indaki bir cocuk icin cok degi$ik ve etkileyici. Gerci sonu cok anlamsiz bitiyor. Oyle boyle bir$eyler oluyor. Neyse efendim, fazla uzatmiyorum. Boylece o kasedi biz defalarca izliyoruz hasta hasta. Yillar geciyor.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi